Az antik Shu pontok és Luo energiák

Ezekkel az akupunktúrás pontokkal a Luo energiák és az Ég és Föld között tanfolyamokon találkozunk. Mi a hasonlóság, és mi a különbség a kettő között? A leírás alatt egy érdekes angol cikk összefoglalóját találod!
  • Rengeteget használjuk a megtámasztó módot mindkettőben - helyére kerül, hogy mikor és mire jó.
  • Minden folyamatban alkalmazzuk a prioritás ujjmódot a legjobb korrekciós eljárás beazonosításához.
  • Akupunktúrás pontokkal dolgozunk, az Ég és Föld között tanfolyamon a TFH 2-ből ismert akupresszúrás erősítő és nyugtató pontokkal is, a Luo energiák tanfolyamon pedig a TFH 4-ből ismert, és további Luo pontokkal.
  • Eljárásokat tanulunk az 5 elem és a meridián kerék kiegyensúlyozás utáni, valamint az egyes izmok kiegyensúlyozása utáni kiegészítő ellenőrzésekre és korrekciókra.
  • Nagy hangsúlyt fektetünk az érzelmi és önismereti munkára.
  • A Luo Energiáknál a pontokhoz tartozó személyiségfejlődési fázisokat kapcsolunk az érzelmi stresszoldáshoz és a megértéshez. Az antik SHu pontoknál elvontabb, inkább a lelki fejlődéshez kapcsolható jellemzőkkel, minőségekkel dolgozunk.
  • A Luo energiáknál további pontokat találunk a kisízületek kiegyensúlyozására, az antik SHu pontokkal a védelmi energiát állítjuk helyre, hogy az ne terhelje meg a mozgásrendszert. 
  • A Luo pontok, Luo meridiánok és az antik Shu pontok eltérő energetikai funkcióval rendelkeznek, így felhasználásuk más helyzetekre való. A Luo energiák jobban mutatják, hogy milyen kommunikációs probléma áll fenn a különféle minőségek között adott helyzetben, illetve hogy a személyiségfejlődés mely szintjén ragadt be az energia, a Shu pontok pedig a védekezés, alkalmazkodás szintjeit és problémáinak okait vizsgálja.

Teória

Összefoglaló az angol eredeti cikk alapján: https://acupuncturetoday.com/article/32470-the-curious-concept-of-latency-the-luo-vessels

A cikk elsősorban a Luo és antik Shu pontok patogének elleni védelmi funkcióját taglalja, az érzelmi tényezők, az önismereti és személyiségfejlődési részek az egyes tanfolyamok részei.

A kínai gondolkodásmódban fontos szerepe van a megbetegedést okozó tényező átadási folyamatának. Eszerint nem elég egy jelenséget az aktuális formájában vizsgálni, hanem meg kell érteni a forrását, és a terjedésének, továbbadásának potenciális lehetőségeit is. A klasszikus eljárások figyelembe veszik a problémák múltját, jelenét és jövőjét is. 

Az eljárások elsődleges célja a megelőzés, de a mélyebb rétegekbe történő továbbterjedés megakadályozása is. Ez a megközelítés elsősorban az antik Shu pontokkal foglalkozó Ég és Föld között tanfolyamon kerül előtérbe.  

A legfontosabb, kívülről érkező ártó energiákként a szelet és a hideget tartják számon. A hő, a nyirkosság, a szárazság és a nyári hőség a szél és a hideg átalakulásának következményeiként szerepelnek, ezért másodlagosnak tekinthetők. A szél-hideg állapotot a Tüdő meridián reprezentálja, ezért ez az elsődleges védelmi vonal energiája is. A szél-hideg szél-hőbe és szél-nyirkosságba való átalakulása a Vastagbélhez tartozik.  A belső részekbe történő behatolás, ahol ez a behatolás többletet okoz, már a Gyomor meridián. A Qi és a vér állapotát pedig a Lép illetve a Szív vezetékek reprezentálják. 

A Vékonybél szintjén már valami különös történik: a patogén a test mélyebb rétegeiben szívódik fel: lappangani kezd. A Vékonybél szintje a vér pangását reprezentálja. A Vékonybél 18-as és 12-es pontja reprezentálja a megoldatlan patogén tényezők csontokba történő felszívódását, amit a lapockák és az arccsont reprezentál. Tehát a lappangásba bevonódhat a vér és a csontok is. (Az Ég és Föld tanfolyamon használt eljárásokkal éppen azt a védekező képességet erősítjük, ami megakadályozza, hogy a külső ártó hatások ilyen mélységekbe jussanak).

A lappangás elrejti a patogén tényezőt. Ebben a fázisban válik egy állapot alattomossá és titokzatossá. Az immunrendszer túlreagálhat, a testnedvek hiányállapotot mutathatnak, de az okát nem találjuk. Lappangás idején a nyugati orvoslás véreredményeiben még nem mutatható ki vírus vagy baktérium jelenléte. Azonban a betegségek lefolyásának megértésével egy jól képzett Hagyományos Kínai Orvos magyarázatot találhat a "titokzatos" tünetekre. Ezen "titokzatos" tünetek nagy része pedig a Luo csatornákhoz és a Divergens csatronákhoz köthető: ez a két vezetékrendszer a vérben és a csontokban lévő lappangással van kapcsolatban.   

A szöveg további része a Luo csatornákra fog fókuszálni. 

A Luo vezetékek

A Luo vezetékek a lappangás vezetékei. Magukban tartják a patogén tényezőket. A Ying, a vér, azaz a  "tápláló" energia, illetve a jinye, azaz testnedvek csatornái. Az antik vagy öt Shu pont  teóriában a a folyó shu pont után található Luo pont illusztrálja a Luo vezeték funkcióját. A folyó Shu pont reprezentálja a test belső és külső rétege közti válaszfalat. Mire egy patogén eléri a Luo pontot, az már belülre jutott, ami arra utal, hogy a külső "wei" védelmi szintnek nem sikerült a problémát kívül tartani. Itt már fennáll a veszély, hogy a patogén bejut az elsődleges vezeték belső ágába, ahol elérheti a Zang vagy Fu szervet (yin vagy yang, tömör vagy üreges szervet). A Luo ponttól egy "biztosíték" jön létre, ami távol tartja a patogént az elsődleges vezetéktől, és ahol az látenciában (lappangó állapotban) tartható. 

Ha a test wei védelmi szintje nem tud megszabadulni egy patogéntől, a test nem tehet mást, mint hogy tárolja azt. Az elsődleges meridiánokba és a szervekbe történő bejutás megakadályozásának érdekében a Luo vezetékek csapdába ejtik a patogént, a kisebb vérerekben, a bőr felszínén. Ez visszerekben, ércsomókban nyilvánulhat meg, ami a látencia egy formája, klasszikus nevén a Luo telítettsége.  

A látencia életmentő lehet, de kimerítheti a test forrásait. A látens állapot fenntartásához szükséges vért a test más részeitől vonja el. A gyomornak folyamatosan vért kell termelnie a látencia táplálásához. A látencia, ami elsődlegesen egy vérpangás, blokkolja a qi és a vér mozgását. Ezen kívül bármi, amit a testben tartunk, hőt termel, ami még több vért, qi-t és yin-t használ fel, ami további forrásokat von el. A lappangás nincs ingyen, komoly ára van. 

Amikor a vér elégtelenné válik, a test már nem képes a látencia finanszírozására, és a ye folyadékok lépnek működésbe. Ez testfelszíni duzzanatokban, csomókban és lipómákban nyilvánul meg: amit klasszikusan a Luo ürességének nevezünk.  

A Luo problémák általánosságban a kisebb ízületeket érintik (melyekkel foglalkozunk a Luo energiák tanfolyamon): pl. az ujjakat, lábujjakat és könyököt. A Luo problémák láthatóak: a Luo telítettsége és üressége seprűvénákban és bőrduzzanatokban jelenik meg. Ezen kívül akár az érzelmi viselkedés vagy a bőrminőség változásában is megnyilvánulhatnak, főleg, ha azok jól láthatóak. Így a Luo vezetékeket érintő problémák lehetnek pszichológiai témák szomatikus reprezentációi is (melyekkel szintén foglalkozunk a Luo energiák tanfolyamon).

A Shen a vérben kering. A Luo vezetékek a látencia vezetékei: a vérben tárolt látenciával foglalkoznak. Klasszikusan minden, ami a vért érinti, a Shen-nel is kapcsolatos. A Luo vezetékek által a látencia kialakítása és fenntartása érdekében beindított vérpangás Shen pangásnak is tekinthető. A cikk írójának tanára, Jeffrey Yuen gyakran hívta ezt "psicho-sclerosis"-nak.

A látens patogének származhatnak külső vagy belső forrásból: a külvilágból vagy belső lényünkből. A hét ártó érzelem - (túlzott)öröm, harag, szomorúság, gyász, aggodalom, félelem, sokk) a belső patogének. A Luo vezetékek internalizált külső patogénekkel dolgoznak, illetve magukkal a belső patogén tényezőkkel is.